Ova bolest može uzrokovati bol, otežano hodanje i ozbiljne komplikacije poput kroničnih rana i gangrene. Tko ima ima značajno veći rizik za razvoj periferne ateroskleroze? Netko zbog genetskih predispozicija,netko zbog kroničnih bolesti i životnih navika. U nastavku saznajte koje su skupine najugroženije i što možete učiniti kako biste smanjili rizik, poboljšali svoju kvalitetu života i u mirovini uživali bez bolova!

tko ima rizik od periferne ateroskleroze

Dobne skupine

Kako starimo, tako se povećava rizik od razvoja bolesti povezanih s krvnim žilama, uključujući periferne arterijske bolesti. Osobe starije od 50 godina suočavaju se sa značajno većom mogućnošću razvoja ove bolesti. U slučaju onih preko 70 godina, prevalencija može dosegnuti čak do 20%.

Pušači

Pušenje je jedan od najvažnijih rizičnih čimbenika za razvoj periferne ateroskleroze. Nikotin i drugi sastojci iz cigareta mogu ozbiljno oštetiti krvne žile i ubrzati proces nakupljanja plaka u arterijama. Pušači imaju 2-4 puta veći rizik za razvoj ove bolesti u usporedbi s nepušačima.

Osobe s dijabetesom

Dijabetes dovodi do kroničnog povećanja razine šećera u krvi što rezultira oštećenjem krvnih žila. Kod osoba s dijabetesom rizik od nastanka perifernih arterijskih bolesti je 2-4 puta veći, a sama bolest često se javlja ranije te napreduje brže, uzrokujući komplikacije poput kroničnih rana.

Osobe s hipertenzijom

Dugotrajni visoki krvni tlak može oštetiti arterije, čineći ih podložnima nakupljanju plaka. Redovito praćenje krvnog tlaka je ključno u smanjenju rizika od periferne arterijske i drugih srčanih bolesti.

Osobe s povišenim masnoćama u krvi

Visoke razine LDL kolesterola (“loši” kolesterol) i triglicerida povećavaju šansu za stvaranje plaka u arterijama. Smanjenje LDL kolesterola i povećanje HDL kolesterola (“dobri” kolesterol) može značajno pomoći u prevenciji.

Obiteljska povijest kardiovaskularnih bolesti

Genetika igra važnu ulogu u razvoju ne samo perifernih, već i ostalih kardiovaskularnih bolesti. Ako netko u obitelji ima historiju ateroskleroze ili srčanih bolesti, postoji veća vjerojatnost za razvoj takvih stanja.

Osobe s pretilošću

Prekomjerna težina opterećuje srce i arterije, što doprinosi dislipidemiji, hipertenziji i dijabetesu – čimbenicima koji povećavaju rizik od razvoja perifernih arterijskih bolesti.

Osobe s kroničnim upalnim stanjima

Kronične upalne bolesti kao što su reumatoidni artritis ili lupusi mogu pridonijeti oštećenju krvnih žila zbog konstantnih upalnih procesa. To rezultira većom predispozicijom za razvoj aterosklerotičnih promjena.

Muškarci

Muškarci obično imaju nešto viši rizik od razvoja perifernih arterijskih bolesti nego žene. Ova razlika donekle opada nakon menopauze kod žena zbog pada estrogena koji pruža zaštitni učinak na krvne žile.

Fizička neaktivnost

Nedostatak redovite tjelesne aktivnosti doprinosi nakupljanju plaka i smanjenoj cirkulaciji krvi kroz arterije, što znatno povećava šansu za razvoj periferne ateroskleroze.

Razumijevanje ovih čimbenika može pomoći pojedincima da učinkovito upravljaju svojim zdravljem te smanje rizik od nastanka ozbiljnih srčanih stanja povezanih s aterosklerozom. Usvajanjem zdravog načina života i redovitog medicinskog praćenja moguće je održati zdravlje srca i krvnih žila na zadovoljavajućoj razini.

Znate li?

Današnja istraživanja otkrivaju zabrinjavajući trend – u Americi se kod djece sve češće pronalaze masne trake u krvi. Masne trake (eng. fatty streaks) predstavljaju početne znakove ateroskleroze, stanje koje može dovesti do ozbiljnih kardiovaskularnih problema. Ova pojava je nekada bila ograničena samo na odrasle; a danas, poglavito u razvijenim zemljama poput Sjedinjenih Američkih Država, već se u arterijama djece i adolescenata mogu naći ove alarmantne promjene.

Prisutnost masnih traka u tako ranoj dobi ukazuje na to da proces stvaranja plaka, odnosno nakupljanja masnih naslaga unutar arterija, započinje mnogo ranije nego što se prethodno pretpostavljalo. To je posebno zabrinjavajuće jer rani razvoj ateroskleroze povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti kao što su srčani udar i moždani udar kasnije u životu.

Razlozi za ovo stanje mogu se pronaći u neprikladnom načinu života djece i mladih – nezdrava prehrana bogata zasićenim mastima i šećerima, nedostatak tjelesne aktivnosti te porast pretilosti među mladom populacijom važni su faktori koji doprinose rapidnoj pojavi masnih traka u krvi. Stoga je važno istaknuti potrebu za promicanjem zdravih prehrambenih navika i tjelesne aktivnosti od najranije dobi kako bi se smanjio rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti u odrasloj dobi.

Ovaj zabrinjavajući trend zahtijeva hitnu akciju na nekoliko razina – od roditelja i obrazovnih institucija do zdravstvenih djelatnika, kako bi se osigurala bolja budućnost za zdravlje današnje djece i adolescenata.

Kada znamo tko ima povećan rizik za perifernu aterosklerozu

Onda možemo djelovati preventivno i mijenjati način života! Krećite se, jedite umjereno i zdravo, smijite se čim više i uživajte u životu! Onaj tko smatra da ima ima povećan rizik od periferne ateroskleroze odmah neka krene u svakodnevno hodanje, prestane pušiti i prihvati čistu hranu kao osnovnu prehranu.